2016. június 10., péntek

A csodálatos népviselet

Népviselet
Évről évre meg szoktuk tartani a különböző egyházi ünnepeket, ezek mellett pedig természetesen ott vannak a települések saját ünnepei, mint például a város-, falunapok, szüreti bálok, illetve a különféle megemlékezések. Különösen szépek és meghatóak ezek az ünnepek Erdély-szerte, ugyanis az emberek ilyenkor csodaszép népviseletben jelennek meg a programokon. 

Legfőképpen a tánccsoportok tagjai azok, akik egyforma ruhákban lépnek fel a rendezvényeken. Kalotaszeg népviselete például messze földön híres. Itt a lányok egy vagy két fonatba összefogott haját szalag fogja össze, ez a pántlika aztán az ünnepeken a szoknya aljáig leér. A szalagos pártát gyöngyök díszítik.

 Az asszonyok pedig hétköznap a kendőjüket a tarkójuknál, ünnepeken az áll alatt kötik meg. Az ingek gallérja, kézelője keresztszemesen hímzett. A legények gyöngyös bokrétája félrehúzza a kalapjukat. A székelyek például leginkább házi szőttesből készítik el a viseletüket. A lányok két fonatba fonják a hajukat, az asszonyok főkötőjére újabban kendő kerül. A népviseletük többszoknyás, hordanak alsószoknyát és pendelyt is a rövid kézelőjű, fodros gallérú vászoning mellé.

A szoknyák színe fekete, vörös, barna vagy kék, és a gyapjúból vagy gyapotból készített kötényük színben eltér a szoknyától. Ehhez nyáron gyöngyözött vagy zsinórozott mellény a felső viselet. Mindehhez pedig puhaszárú csizma szolgál. De a ruhák listája messze nem teljes, ugyanis tájegységenként más és más népviseletet hordanak. Tulajdonképpen nem is ez a lényeg, hanem az, hogy napjainkban is elevenen élnek a népi hagyományok, és az emberek együtt tudnak ünnepelni.